Vodacom-Red-VIP140x525

WhistleAs summer settles warmly down south and cricket provides most interest, wet and wind do their best to disrupt the North as rugby seeks to fight the wild weather off so that the European competitions can be played this week and next.

These are the last two pool rounds in the Heineken Cup and the Amlin Challenge Cup before the knock-out rounds. There is a lot at stake for some clubs.

 

 

International

Heineken Cup

Ulster vs Montpellier
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Stuart Terheege (England)
Television match official: Sean Davey (England)

Racing-Métro vs Scarlets
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Martin Fox (England), Robin Goodliffe (England)
Television match official: Geoff Warren (England)

Harlequins vs Clermont
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Gary Conway (Ireland) Brian MacNiece (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Benetton Treviso vs Leicester Tigers
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Christophe Berdos (France), Tual Trainini (France)
Television match official: Bruno Bessot (France)
Timekeeper: Valter Borghetto (Italy)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

Exeter Chiefs vs Glasgow Warriors Glasgow
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O’Connell (Ireland) Kevin Beggs (Ireland)
Television match official: Seamus Flannery (Ireland)

Connacht vs Zebre
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Toulon vs Cardiff Blues
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Steve Lee (England), Andrew Pearce (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Assessor: Fergus Neill (Scotland)

Edinburgh vs Perpignan
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Richard Kerr (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)

Gloucester vs Munster
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)

Ospreys vs Northampton Saints
Referee: Pascal Gauzère (France)
Assistant referees: Patrick Pechambert (France), Jean-Luc Rebollal (France)
Television match official: Gilles Cogne (France)

Castres vs Leinster
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Jonathan Mason (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)

Toulouse vs Saracens
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Olly Hodges (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)

 

Amlin Challenge Cup

Newcastle Falcons vs Brive
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales) Chris Williams (Wales)
Assessor: Paul Adams (Wales)

Stade Français vs I Cavalieri Prato
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Martyn Lewis (Wales) Jon Hardy (Wales)
Television match official: Huw Lewis (Wales)
Assessor: Fabrizio Zucchi (Italy)

Bordeaux-Bègles vs Mogliano
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Andrew Small (England) Paul Dix (England)

Sale Sharks vs Worcester Warriors
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland) John Carvill (Ireland)
Assessor: Giovanni Romano (Italy)

Viadana vs Grenoble
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Ken Imbusch (Ireland)
Timekeeper: Gianni Corda (Italy)
Assessor: Rossano Faccioli (Italy)

Newport Gwent Dragons vs Bath
Referee: Laurent Cardona (France)
Assistant referees: Mourad Zitouni (France), Laurent Amic (France)

Cammi Calvisano vs Bucharest Wolves
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: tba, Gareth Copsey (England)
Timekeeper: Giovanni Morandin (Italy)
Assessor: Claudio Giacomel (Italy)

London Irish vs Lusitanos XV
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Carlo Damasco (Italy), Matteo Liperini (Italy)
Assessor: Rob Davies (Wales)

Oyonnax vs Biarritz
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)

Bayonne vs London Wasps
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Michael Black (Ireland) Will O’Connor (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Assessor: Eric Darriere (France)

 

British & Irish Cup, Round 5

Llanelli vs Bedford Blues
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Huw Griffiths (England), Mathew Thomas (England)
Assessor: Jim Bailey (England)

Cross Keys vs Ealing Trailfinders
Referee: Matthew O’Grady (England)
Assistant referees: Gareth Saunders (England), Wayne Childs (England)
Assessor: Vernon Brown (England)

Rotherham Titans vs Connacht Eagles
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Llyr Apgeraint-Roberts (England), Lionel Spooner (England)
Assessor: Ken Bracewell (England)

Leinster A vs Moseley
Referee: Daniel Jones (England)
Assistant referees: Gary Glennon (Ireland), Edward Kenny (Ireland)
Assessor: Tony Duncan (Ireland)

Plymouth Albion vs Stirling
Referee: Stuart Gaffkin (Ireland)
Assistant referees: Phil Watters (England), Dino Maddern (England)
Assessor: Sam Collins (England)

Edinburgh Accies vs London Scottish
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: James Matthew (Scotland), Stephen Hart (Scotland)
Assessor: John Bacigalupo (Scotland)

Gala vs Leeds
Referee: Andy Brace (Ireland)
Assistant referees: Cammy Rudkin (Scotland), Gus Tweedale (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Munster A vs Nottingham
Referee: Vlad Iordescu (Romania)
Assistant referees: David Connolly (Ireland), Tommy O’Donoghue (Ireland)
Assessor: Dave McHugh (Ireland)

Jersey vs Ulster Ravens
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Brendan Fitzmaurice (England), Darryl Chapman (England)
Assessor: John Haggart (England)

London Welsh vs Pontypridd
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Luke Haskins (England), Jonathan Healy (England)
Assessor: Clive Nicholas (England)

Bristol vs Aberavon
Referee: Andrew Jackson (England)
Assistant referees: Andrew Rawson (England), Peter Huckle (England)
Assessor: Keith Page (England)

Cornish Pirates vs Ayr
Referee: David Procter (England)
Assistant referees: Nick Williams (England), Michael Patz (England)

 

Domestic

Spain

Copa SM El Rey, quarterfinals

Independiente vs Gernika
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

Valladolid RAC vs Getxo
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

Salvador vs Cisneros
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

CRC Madrid vs Ordizia
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

 

División De Honor B, Round 10

Universidad XV Bilbao vs Uribealdea
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Zarautz vs Durango
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Oviedo vs Crat A Coruña
Referee: Iñaki Verga (Guipúzcoa)

FC Barcelona vs L’Hospitalet
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Les Abelles vs CAU Valencia
Referee: Luis Santos (León)

Poble Nou vs Enginyers vs Valencia
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Lavila vs BUC Barcelona
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

Ad Ing Industriales vs Alcobendas
Referee: David Castro (Asturias)

Helvetia vs Arquitectura
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

CAU Madrid vs Atletico Portuense
Referee: José Bogas (Barcelona)

CD Universidad Granada vs Liceo Francés
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

 

1ª División Nacional, Round 9

Belenos vs Santander
Referee: Eneko García Gañan (Segovia)

Universitario Santander vs Apejadores Burgos
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

Valladolid RAC “B” vs Gaztedi
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Gijón vs Independiente “B”
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Sitges vs Poble Nou
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Quimics vs Ponent
Referee: José Luis Beltrán (Valencia)

Fenix vs UE Santboiana “B”
Referee: Pablo Tormo (Castellón)

GE I EG vs Ejea
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

Alcalá vs Cisneros “B”
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Badajoz vs Olímpico
Referee: Tirso López Lozano (A Coruña)

Majadahonda vs UCAM Murcia
Referee: Lara Crespo (Zaragoza)

Boadilla Tasman vs Cáceres
Referee: Vasile Mugurell (Alicante)


SAAAC

Bam Advert


Bornman Graphic